Για τον Εκπολιτιστικό Μορφωτικό Σύλλογο Λεύκτρων(Εκπολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Λεύκτρων), η ανάδειξη της πλούσιας Ιστορικής και Πολιτιστικής κληρονομιάς των Λεύκτρων και της ευρύτερης περιοχής της Θήβας, αποτέλεσε και θα αποτελεί πρωταρχικό στόχο.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiCHLfpJd6UMvhvAc3j9ixX1HbmXcsWjb-ulNfhUuLZshybwODb0vhvk-qRWIMjiub6xjuvoUnFrRKAn6ZQwfLnd5lDx_S0pA8a_IYMQHwRaF9mdroLAWlimIU_guGdGlvDQyv2wq2ynC-Z/s400/%25CE%25BB%25CE%25B5%25CF%2585%25CE%25BA%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25B1+%25CE%25B5%25CF%2580%25CE%25B1%25CE%25BC%25CE%25B5%25CE%25B9%25CE%25BD%25CF%2589%25CE%25BD%25CE%25B4%25CE%25B1%25CF%2582.jpg)
Φυσικά τίποτα δεν θα ήταν δυνατό, χωρίς την ευγενική χορηγία του κ. Ιακώβου Τσούνη και του συντοπίτη μας κ. Επαμεινώνδα Βρεττού, τους οποίους και ευχαριστούμε θερμώς !
Την φιλοτέχνηση της προτομής έχει αναλάβει ο κορυφαίος γλύπτης και επι σαράντα έτη καθηγητής της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών κ. Θεόδωρος Παπαγιάννης.
Είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής για τον Άνδρα που δόξασε και κατέστησε την Θήβα και τα Λεύκτρα ξακουστά στην οικουμένη !
" Καταλείπω δυο Θυγατέρας, την τε εν Λεύκτροις Νίκην και την εν Μαντινεία " Επαμεινώνδας ( 418 - 362 π.Χ. )
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Οι αναρτήσεις που γίνονται από το διαδίκτυο τα κείμενα και οι φωτογραφίες (με σχετική σημείωση της πηγής) θεωρούμε ότι είναι δημόσια.Αναρτήσεις η αναδημοσιεύσεις, από άλλες πηγές που αναρτώνται σε αυτό το blog εκφράζουν αυτούς που τις υπογράφουν.Αν υπάρχουν πνευμ.δικαιώματα παρακαλούμε ενημερώστε μας για την αφαίρεση τους(των αναρτήσεων ή αναδημοσιεύσεων).Ενημερώστε μας άμεσα εάν θίγεστε απο κάποια ανάρτηση ώστε να την αφαιρέσουμε.
Εισαγωγικός Σχολιασμός (μπλέ γράμματα)
Σε ορισμένες αναρτήσεις υπάρχει περίπτωση σαν πρόλογος να υπάρχει δικός μας σχολιασμός.Αυτή είναι η δική μας άποψη για το θέμα και δεν υποχρεώνουμε κανέναν να την διαβάσει...
---
Τα σχόλια αντιπροσωπεύουν την προσωπική γνώμη των συγγραφέων τους και όχι αυτή του newspull.Μη κόσμια και προσβλητικά σχόλια θα διαγράφονται όπου αυτά εντοπίζονται(ενημερώστε μας και εσείς εάν χρειαστεί).